TANEM BİRCAN'IN YENİ YAZISINI KEYİFLE OKUYUN

Bizler çocuk egemen aileler miyiz? Nasıl bir aile yapısında olduğumuzu yazıyı okurken anlayabileceğimizi düşünüyorum. Keyifli okumalar…

 

        Ebeveynlik zahmetli, büyük sorumluluklar gerektiren ve hiçbir zaman da tatili olmayan bir iştir. Belki de ebeveyn olmanın en zor yanı neyi ne zaman ne kadar yapacak olmamızı bilmememiz, bazen kendimize, çocuklarımıza sınırlar koyamamamız ve büyük sorumluluklarımızın da olmasıdır.

        Baktığımda çevrede gördüğüm ailelerin birçoğunun çocuk merkezli aileler olduğunu gözlemliyorum. Çocuk merkezli ailelerin en önemli özelliklerinin başında; her işin anne baba tarafından yapılıyor olması ve çocuğa en küçük sorumluluğun dahi verilmemesi geliyor.

***

         Çocuk egemen ailelerden genellikle aynı cümleleri duyabiliriz. Örn; “Aile büyüklerini ziyarete gidecektik. Ancak çocuklar istemediği için gitmeyelim.”, “ Tatile çıkacağız ama çocuğun sınavlarının bitmesini bekliyoruz.”… gibi. Elbette ki bu durumlar da önemlidir ve çocuklar söz sahibi olmalıdır. Ancak bir denge gereklidir. Çünkü bir denge olmadığında çocuklar karar noktasında merkez olduklarını biliyor ve anne baba olarak sizlerin de söz sahibi olmadığınızı anlıyorlarsa isteklerini yaptırabileceklerini de biliyorlar.

        “ Kardeşin olsun ister misin?” ya da “Boşanmayı düşünüyoruz ne dersin?” gibi  sorular çocuğun doğru değerlendirebileceği ve sonuçlarından dolayı sorumlu tutulabileceği sorular değildir.

Çocuk egemen bir aile misiniz?

ü  Bir karar alma aşamasında çocukların ne tepki vereceği sizi kaygılandırıyorsa,

ü  Eşinizle yaptığınız programı, aldığınız kararı çocuklarınıza nasıl anlatacağınızı düşünüyorsanız,

ü  Çocuklarınız olmadığında plan yapamıyorsanız,

ü  Önceden ayarlanan bir program çocuğun isteğine göre değiştiriliyor ya da

ü  Bütün planlarınızı çocuğunuzun hayatına göre ayarlıyorsanız,

Cevabınız “Evet” ise çocuk egemen bir ailede yaşıyorsunuz ve böyle bir ailede çocuğun istekleri hiç bitmez. Bu isteklerin hepsini karşılamak da doğru olmadığı gibi mümkün de olamaz. Karşılıklı olarak mutsuzluk, çatışma süreci yaşanabilir ve bu durum bizi kaygı noktasına götürebilir.

***

        Aile içi sürecimizi değiştirmek için dengeyi sağlamamız gerek; en temelde çocuklarımızı birey olarak  görüp onlara saygı göstermeliyiz. Bir noktadan sonra yaşamlarını bizlerin desteği olmadan sürdürebileceklerini unutmamalıyız ve bunun için de çocuklarımıza görev ve sorumluluklar vererek desteklemeliyiz. Böylelikle çocuklarımızın özgüven, öz disiplin ve yeterlilik gelişimine katkı sağlamış oluruz. Bu konu bizi doğrudan çocuklarımıza sorumluluk bilinci kazandırma noktasına getiriyor

        Kayak yapmayı bilmediğimizi düşünelim bu konu hakkında uzun uzun konuşsak, bunu hemen öğrenebilir miyiz? “Hayır” Çünkü pratik yapmak ve konuyla ilgili süreklilik gerekir. İşte sorumluluk da böyledir. Çocuklarımızın sorumluluk alabilmesi için süreklilik sağlayıp uygulamalar yapmamız gerekir. Ancak onlara sadece sözel mesajlarla yapmaları ve yapmamaları gerekenleri söylüyorsak sorumluluk bilinci gelişmez.

Çocuklar da sorumluluk bilincini geliştirmek için;

ü  Çocuğa davranışı öğrenebileceği gerekli ortamı sunmalı ve sürekliliği sağlamalıyız.

ü  Kendi kararlarını alıp seçim yapmasına olanak tanımalıyız.

ü  Belli konulardaki duyarsızlığının sonuçlarına katlanması için olaya müdahale etmemeliyiz. Örn; bu durum öğretmeninden azar işitmek ya da sınavdan düşük not almak olabilir. Davranışlarının sonuçlarıyla yüzleşmelidir.

       Kısacası çocuk merkezli yani çocuğuna sorumluluk vermeyi sorumluluk haline getirememiş ailelerde gördüğümüz; çocuk için düşünmek, onun sorununu çözmeye çalışmak yerine aile içi dengeyi sağlayarak çocuğun kendi başına düşünmesini ve sorununu çözmesi için fırsat vermek çocuğun gelişimi için önem taşımaktadır.

 

                                                                                          Psk. Tanem BİRCAN

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Fikret Kaya - 03 Ocak 2019 23:28
Ebeveynlere verdiğiniz çok önemli bilgilendirmelerden dolayı teşekkür ediyoruz Tanem hanım.

ANAOKULU GAZETESİ

Körfez Mah. Tertip Sok. No:1 Kat:2 Başiskele KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40