Psikolog Tanem Bircan'ın yeni yazısı...

Tatilin anlamı çocuklar için büyüktür. Uzun ve yorucu senenin ardından onlar için önemli, değerli olan tatil başlıyor.

 

Tatilin anlamı çocuklar için büyüktür. Uzun ve yorucu senenin ardından onlar için önemli, değerli olan tatil başlıyor. Bu süreci önemli kılan noktalardan biri, aileyle daha uzun süreli vakit geçirilmesiyken diğer nokta da doyasıya oyun oynayacak olmalarıdır.

        Dönem içerisinde eğlendiler, yoruldular, çeşitli konularla ve duygularla baş etmeye çalıştılar. Yeri geldiğinde tatil ne zaman okula gitmek istemiyorum diye ağlarken yeri geldiğinde okuldan çıkmak istemedikleri zamanlar da yaşandı. Şimdi ise her çocuk tatili hak etti ve tatil zamanı.

        Günümüzde çalışan ebeveyn sayısı hızla artmaktadır. Tatil sürecinde de kimi ebeveynler izin alabildiği gibi kimi ebeveynler izin kullanamıyor ve çalışma temposuna devam ediyor. Bu durum çocuk ile geçirilen zamanın az olduğu düşüncesiyle aile de stres oluşturabiliyor ya da evde olan anne, baba çocuğuyla nasıl vakit geçireceğini bilemiyor. Yine bu durum da ailenin stres yaşamasına neden olabilmektedir.

         Ancak unutulmamalıdır ki, anne-baba-çocuk arasında geçirilen zamandan çok sürecin niteliği, içeriği önemlidir. Ebeveynlerin her gün en az 15dk-20 dk çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesi gerekmektedir. Bu süreçteki planlama son derece önemlidir. Çocuk ile geçirilecek olan zaman diliminde başka hiçbir şey ile meşgul olunmaması gerekmektedir.

 

 

Çocuklar için yaz tatilini verimli geçirmek isteyen anne, babalar nelere dikkat edebilir?

 

* Oyun çocuklar için son derece önemlidir. Onun dünyasını yansıtır. Çocuklar oyunla birlikte eğlenir, öğrenir, rahatlar ve kendilerini ifade edebilirler. Tatilde de çocuklarınızla bol bol oyun oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun oynayabileceği ve sizin de keyif alacağınız oyunlar daha etkili olacaktır. Aile gecelerinde sessiz sinema, sıcak-soğuk gibi oyun türleri tercih edilebilir.

 

* Evde masa başı etkinliklerinin sürekli olarak yapılması çocuk için eğlenceli olmayabilir. Bunun için 15-20 dk (çocuğun yaşına göre) hareketli, 15-20 dk hareketsiz oyunları tercih edebilirsiniz. Masa başı etkinliği olarak kesme, yapıştırma, hamurla oynama, Legolar, resim yapma seçenekleri olabilir.

 

* Kitap okuma saatleri belirleyebilirsiniz, o saat diliminde herkesin kitabını okuması, okunan hikayenin anlatılması ya da resimlere bakarak hikayeler türetilmesi gibi çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.

 

* Okul dönemi içerisinde doğa aktivitelerine fazla zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Yaz tatili bu tarz etkinlikleri planlamak için uygun bir dönemdir.  Doğa yürüyüşleri, yürüyüşlerde harita kullanımı, hayvanları-böcekleri incelemek çocuğunuz için farklılıkları deneyimlemesi adına faydalı olacaktır.

 

* Spor aktivitelerine yönlendirebilirsiniz, sporun çocuğun sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi duygusal, zihinsel gelişim noktasında da önemlidir. Spor dalı seçimi çocuğun yaşı, ilgi alanı, istekleri, ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Ailecek açık havada belirli saatlerde spor yapmak, sporun çocuğun yaşamında da yer edinmesini sağlayacaktır.

 

*  Çocuklarla birlikte çiçek, sebze tohumları ekerek yetiştirme görevini ona verebilirsiniz ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

 

* Zaman zaman müzeye, tiyatroya, bulunulan şehrin farklı tarihi yerlerine geziler düzenleyebilirsiniz.

 

* Tatil olduğu zaman televizyon, telefon, tablet kullanımının sınırsız olacağı düşünülebiliyor. Ancak bu durum tatil ile ilgili olmamakta ve çocuğun gelişimi adına önem taşımaktadır.

 

* Tatil boyunca sürekli ders çalışmak ya da hiç çalışmamak doğru değildir. Tatil planlaması yapılırken dönem içinde öğrenilen yeni bilgilerin unutulmaması adına küçük tekrarlar konulabilir. Ancak her gün çocuğu zorlayacak şekilde bir plan yapılmamalıdır.

 

* Çocuğunuzla yapacağınız her aktivite onun kendini keşfederek ilgi alanını belirlemesine zemin hazırlayacaktır.

 

 Keyifli, eğlenceli, mutlu ve huzurlu bir tatil geçirmenizi dilerim.

                                                                                                          

                                                                                                               Psikolog Tanem BİRCAN

                                                                                

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

ANAOKULU GAZETESİ

Körfez Mah. Tertip Sok. No:1 Kat:2 Başiskele KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40