kok kbt

ODTÜ KYÖV OKULLARI ÖĞRENCİLERİ ANKARA’DA

ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersi kapsamında öğretmenleri rehberliğinde Ankara gezisi düzenledi.

ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersi kapsamında öğretmenleri rehberliğinde Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi, II. TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi ve Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'i  ziyaret ettiler. Öğrencilerinin tarihsel, coğrafi ve kültürel mirası kavramasını, yaptığı etkinliklerle de öğrenmesini önemseyen ODTÜ KYÖV Okulları, Kurtuluş mücadelesinin öncüsü başkentimizde bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

 

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de ODTÜ KYÖV Okulları öğrencileri Atalarına duydukları saygıyı ve sevgiyi ona sunmak üzere manevi huzuruna çıktılar.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladıkları ziyaretlerine, mozoleye geçerek devam ettiler. Mozoledeki ziyaretin ardından, Ulu Önderimizin kıyafetleri, kitapları, kişisel bakım eşyaları ve bunların daha da fazlasının bulunduğu müzeyi gezdiler. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde öğrencilerimiz, yaşadıkları coğrafyanın Paleolitik Çağ'dan  günümüz tarihine ulaşana kadar ev sahipliği yaptığı uygarlıkların yaşam biçimlerini bizlere bıraktıkları arkeolojik kalıntılar eşliğinde inceledi.

 

II. TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi'nde cumhuriyetin tamamlayıcısı inkılapların yapıldığı ortamı inceleme imkanı buldular.Tabiat Tarihi Müzesi'nde dinazorlarla buluşan öğrenciler, soyları tükenen bitki ve hayvan türlerini fosiller ve kalıntılar eşliğinde inceleme imkanı buldular.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu şehirde Anadolu tarihini yakından inceleme imkanı bulmanın ve Mustafa Kemal'in istirahatgahını ziyaret etmenin ona saygı ve sevgilerini sunmalarının vermiş olduğu gurur ile geziyi tamamladılar.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

ANAOKULU GAZETESİ

Körfez Mah. Tertip Sok. No:1 Kat:2 Başiskele KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40